Türkiye Cumhuriyeti

Hong Kong Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Hong Kong’a Gelen ve Buradan Bölgedeki Diğer Ülkelere Gitmek Maksadıyla Aktarma Yapan Vatandaşlarımızın, Başka Havayollarına Transferleri Esnasında Yaşadıkları Sorunlar, 08.07.2014

Hong Kong havalimanından aktarmalı olarak, Avustralya, Endonezya, Filipinler, Kore Cumhuriyeti, Japonya,  Malezya, Tayland, Vietnam’a seyahat edecek vatandaşlarımız, başka havayollarına transferi esnasında pasaport geçerlilik sürelerinin 6 aydan az olduğu veya pasaportlarında boş vize sayfası bulunmadığı için, havayolu şirketi tarafından biniş kartı verilmemekte ve uçağa alınmamaktadır. Uçağa binemeyen vatandaşlarımız maalesef ülkemize geri dönmek zorunda kalmaktadır.


Vatandaşlarımızın mağduriyetine neden olan bu durumun yaşanmaması için, seyahate başlamadan önce mutlaka pasaport geçerlilik sürelerini ve boş vize sayfası olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir.


Diğer yandan, Hong Kong Muhaceret Polisi de Hong Kong’a iş veya turistik amaçla gelen vatandaşlarımızın pasaport geçerlilik süresinin en az altı ay olmasını istemektedir.