Türkiye Cumhuriyeti

Hong Kong Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Tarihi ve Önceki Başkonsoloslarımız

Hong Kong Başkonsolosluğu 1974 yılında Londra Büyükelçiliğimize bağlı olarak açılmış, 1979 yılında ekonomik nedenlerle kapanmış, 20 Ocak 1991 yılında tekrar faaliyete geçmiştir. Hong Kong’un 01 Temmuz 1997 tarihinde, İngiltere’den ÇHC’ne devrinden bu yana Başkonsolosluğumuz Pekin Büyükelçiliğimize  bağlı olarak faaliyetlerine devam etmektedir.
 
Ömer Şahinkaya
Başkonsolos (MM)
31.10.1990-01.10.1995
Tufan Alpman
Başkonsolos (MM)
02.10.1995-14.09.1997
Tarık Yalvaç
Başkonsolos (MM)
15.09.1997-05.10.2001
Mustafa Engin Yazıcıoğlu
Başkonsolos (MM)
01.11.2001-30.10.2003
Ali Kaşif Eryalçın
Başkonsolos (MM)
30.10.2003-04.11.2007
Mehmet Raif Karaca
Başkonsolos (MM)
14.11.2007-06.11.2011
Haldun Tekneci
Başkonsolos (MM)
10.11.2011-16.08.2015
Korhan Kemik
Başkonsolos (MM)
01.09.2015-