Türkiye Cumhuriyeti

Hong Kong Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Türk toplumunun değerli mensupları,
Saygıdeğer vatandaşlarımız,


1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Hong Kong Başkonsolosu olarak görevime başlamış bulunuyorum.


Başkonsolosluğumuz, Çin’in Hong Kong ve Makao Özel İdare Bölgelerinde hizmet vermektedir. Ekonomik, ticari, kültürel ve tanıtım faaliyetleri başta olmak üzere çeşitli alanlarda Hong Kong ve Makao makamlarıyla işbirliği ve eşgüdümü daha da geliştirmek öncelikli görevlerimiz arasındadır.


Dünyanın başlıca ticaret ve finans merkezlerinden birisi olan Hong Kong işadamlarımızın sıklıkla ziyaret ettiği bir şehirdir. Başkonsolosluğumuz bünyesindeki Ticaret Müşavirliğimizle birlikte işadamlarımıza ve firmalarımıza burada ihtiyaç duydukları desteği vermekteyiz.


Görev bölgemizde bulunan tüm vatandaşlarımızla yakın temas halinde bulunmaya ve ihtiyaç duyacakları her konuda kendilerine yardımcı olmaya önem atfetmekteyiz. Bu vesileyle bir hususun altını özellikle çizmekte yarar görüyorum. Makao Özel İdare Bölgesindeki kumar işletmeleri maalesef vatandaşlarımızın mağduriyetine neden olabilmektedir. Makao’yu  ziyaret edecek vatandaşlarımızdan bu konuda özellikle  dikkatli olmalarını istirham ediyorum.


Başkonsolosluğumuz kapıları vatandaşlarımıza her zaman açıktır. Ben ve mesai arkadaşlarım, vatandaşlarımıza en kaliteli ve hızlı hizmeti sunma gayesiyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Fikir ve önerileriniz bu çalışmalarımıza şüphesiz katkı sağlayacaktır.


Şahsım ve Başkonsolosluğumuz personeli adına hepinize saygılarımı ve en iyi dileklerimi sunuyorum.


Korhan Kemik
Başkonsolos